S bylinkovou solí je to v kuchyni tak jednoduché :-) Jídlo se posolí stejným množstvím jako obvykle a vše je hotovo.
Bylinky jsou v soli jemně rozmělněné, sušené i čerstvé, proto má sůl přímo barvu bylinky.
Oblíbila jsem si tyto dvě chutě bylinkové soli:
- Sůl s řepou a tymiánem
- mořská sůl, řepa červená, tymián obecný, kuchyňská cibule.
- Sůl s divokými bylinkami (vitamínka)
- mořská sůl, kopřiva dvoudomá, divoká cibule, mateřídouška
V pytlíčku s průhledným okýnkem je 50 g soli. Je to hezké balení, jako dárek nebo na první vyzkoušení. Pokud si sůl oblíbíte, můžete si ji objednat i ve větším balení, ve výběru nahoře u obrázku. A nebo si ji také vyrobit doma.
Bylinková sůl: recept
Sůl se může spojit s téměř kteroukoliv jedlou bylinkou.
Sůl nejdříve jemně rozmixuji s čerstvou bylinkou. Množství bylinky záleží na vaší chuti, mě se osvědčily 2 hrstky bylinky a 500 g soli. Váha u bylinky záleží na tom, kolik v ní je vody, proto ji měřím na hrstky. Jako první bylinku, pro mělnění na čerstvo, můžete použít například nať cibule, česneku, libečku, špenátu, mangoldu a také řepu, cibuli nebo jinou oblíbenou zeleninu. Té dávám méně - 1 hrst. Vodnatější bylinky/rostlinky stačí méně, sůl by se v ní rozpustila.
Rozmixovanou sůl rozložím do tenčí vrstvy a nechám sušit podobně jako bylinky na čaj, v teplé tmavé místnosti. Pokud se vám bude zdát, že sůl schne pomalu, může pomoct také pečící trouba, na 50 - 70 stupňů, 1 - 2 hodiny. Sůl první den vícekrát promíchávám, aby zůstala sypká. Většinou je sůl dobře suchá během 2 - 3 dnů.
Do usušené bylinkové soli potom přidám ještě rozmělněnou sušenou bylinku, voňavou, pro chuť - například tymián nebo mateřídoušku.
Dobrou chuť!
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.