Pesta
Chuť a vůně čerstvých bylinek schovaná do skleničky.
A také spousta dalších užitečných látek v podobě a složení doporučeném tou nejlepší výživovou poradkyní - přírodou.
K tomu trocha oleje, česneku a soli, někdy oříšků, semínek a pečené zeleniny.
O pestech se říká, že jsou zdravá. V mnohém je to díky chlorofylu, zelenému barvivu, které má každá rostlinka. Je takovou krví rostlin a také tak působí. Pro rostliny je to látka, bez které by nemohly vyrůst. I pro nás je velmi užitečná - je podobná naší krvi a přispívá k udržení rovnováhy v těle, v celém jeho fungování.
O bylinkách v pestech
Do pest dávám mladé výhonky a lístky rostlin, podle ročního období, které je pro ně přirozené. V té době obsahují nejvíce látek a mají největší sílu. U některých bylinek je to několik měsíců, u jiných pár týdnů.
Bylinky zpracovávám hned po utržení, aby si zachovaly co nejvíce ze sebe - své chuti, vůně i látek. Olej, česnek a sůl bylinky sice dobře zakonzervují, přesto začnou časem své látky ztrácet. Proto dělám pesta na objednání, aby byla co nejčerstvější.
Pesta vyrábím z pěstovaných i z divokých bylinek.
Divoké bylinky používám do pest velmi ráda. Jsou plné síly a vitality. Musí si sami poradit s výkyvy počasí, se zásahy člověka i se škůdci. Mají vysoký obsah léčivých látek a přirozeně vyvážené složení. Většina z nich má jemně hořkou chuť. Ta je znakem látek, které podporují dobré trávení a také navrací přirozené chutě. Ty se nám někdy vytrácí, pokud jíme nevyváženě - příliš sladkého, slaného, tučného, nepřiměřená množství nebo jsme v nepohodě. Tělo si pak neumí samo říct, co potřebuje, co je pro něj dobré a v jakém množství.
Kulturní bylinky pěstuji přirozeně, bez průmyslových přípravků. Půda u nás na Vysočině je spíše jílovitá, ne velmi bohatá, proto ji "přihnojuji", například domácím kompostem, drtí z vaječných skořápek nebo popelem. I pěstované bylinky se snažím "otužovat", aby byli odolné, silné a bohatší. Udržuji na zahrádce multikulturu, sázím vedle sebe různé druhy rostlin a nechávám je růst i ve společnosti těch divokých "plevelných". Sice se s nimi musí dělit o místo, na oplátku jim však poskytují vláhu v době sucha, stín v době velkého sluníčka a chrání je i před mrazem.
Pesto může být jedno-druhové, z jedné bylinky, nebo z více bylinek. Kombinuji je tak, aby si ladily chuťově i svými účinky.
Nejen bylinkou je pesto živo
Pesto bez oleje by nebylo pesto. Vyzkoušela jsem za ta léta různé - olivový, podle původního receptu, náš slunečnicový, řepkový a další jako třeba ostropestřecový nebo dýňový. Vyzkoušela jsem také lněný a u toho už zůstala. Je jemný, nechá chuť bylinek vyniknout. Složením má velmi blízko k olivovému oleji a je to naše místní plodina, pro naše trávení jako stvořená.
Není to dávno, zkusila jsem při výrobě pesta použít sádlo namísto oleje. Sádlo s bylinkami dělaly už naše babičky. Pesto s ním je krémovější a kdo má rád chléb s mastí a cibulí, ocení ho velmi.
Kromě oleje přijde do pesta také ještě česnek a sůl. Pro chuť a také aby bylinky vydržely déle čerstvé. Používám mořskou sůl, kterou jsem si oblíbila proto, že se dá koupit samotná, bez dodatečně přidaných minerálů, jódu a flóru. Česnek jistě není potřeba více představovat. Čerstvý a křupavý je v pestu znát, chuti a také na hustotě, pesto je o něco krémovější.
A na závěr můžou přijít do pesta i oříšky nebo semínka. Také pečená dýně nebo jiná zelenina. Dodá pestu jemnou sladkost a také krémovost.
Jak pesto uchovat a jak dlouho vydrží?
Nejlépe to pestům svědčí na chladném a tmavém místě – ve studeném sklepě nebo v lednici.
Nejvíce svých původních látek a chuti si bylinky v pestech zachovají v prvních týdnech. I později padne pesto k užitku – minerály, výživové látky a některé vitamíny se zachovají měsíce, někdy i roky.
Pesto před oxidací chrání vrstva oleje na vršku skleničky. Pokud se při odebírání postupně spotřebuje, můžete ji doplnit svým oblíbeným domácím olejem.
Jak pesto použít a které vybrat?
Pesto si můžete dát skoro ke každému slanému jídlu – na chléb se sýrem či tvarohem, na samotné pečivo, do těstovin, k bramborám nebo do rýže, na pizzu, slaný koláč, do salátů, pomazánek, dipů, polévek, k masům, na topinky. Na inspiraci se můžete podívat do receptů s pesty.
A které pesto je právě pro vás? Říká se, že ke každému pasují nějaké bylinky a to se nejlépe pozná podle chuti. Vybírat můžete také podle účinků bylinek nebo podle "příchutě" pesta, kterou mu dají oříšky, chilli, semínka nebo třeba dýně.
Jemně nasládlá kořeněná chuť, která dobře ladí s těstovinami a dalšími přílohami.
Pesto z bylinek podle vašeho výběru nebo velikost pesta podle vašeho přání.