Sléz a měsíček. Dvě bylinky, které jsou podle našich babiček i podle chytrých hlaviček dnešních výzkumníků ze všech bylinek ty nejjemněji působící a nejvíce přívětivě pro děti a také těhotné nebo kojící maminky. Jejich působení je spíše hojivé a pečující, vyvažuje prostředí a díky tomu pomáhá tělíčku navrátit se do pohody a rovnováhy.
O obou bylinkách platí, že:
- nevyvolávají alergické reakce
- nemají vedlejších účinky
- dobře se kombinují i s ostatními bylinkami nebo potravinami
Čaj se z nich může pít jakkoliv dlouho a v jakémkoliv množství, pokud je to potřebné. Společně obsáhnou tyto dvě bylinky spoustu zdravotních potíží a omezení - nachlazení, střevní potíže, vyrážky, fyzická poranění, také na dobrou náladu a emoce mají pozitivní vliv. Pokud už je dítko v pořádku, je fajn se vrátit k běžnému režimu, aby se čaj pro organizmus nestal zvykem a mohl zase účinně zapůsobit až bude příště potřeba.
Složení: květ slézu maurského, květ měsíčku lékařského.
Příprava: lžičku bylin zalejte horkou (ne vařící) vodou a nechejte 5 - 7 minut louhovat. Pokud je dítko starší půl roku, nemá střevní nebo jiné opravdu silné zdravotní potíže, můžete použít vlažnou vodu, nechat bylinky louhovat 20 - 30 minut, občas promíchat. Je to kvůli účinným látkám ve slézu, kterým lépe svědčí teploty do 45 °C.
U přípravy jakéhokoliv čaje pro nejmenší děti se obecně doporučuje čaj po vyluhování hned zchladit a pít vždy čerstvý. Je to pro přirozený obsahu běžné mikrokultury na bylinkách i všude kolem na obalech nebo nádobách, která začne být časem (po pomalém náběhu na pokojovou teplotu) aktivní. To je sice v pořádku, je to přirozený jev, pro zdravý organizmus dokonce žádoucí pro vývoj odolnosti. Pokud je však děťátko oslabené, je lepší ho v tomto směru dočasně pošetřit.
Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.