Kód: 94

SLÉZ

75 Kč
Připraveno

Bylinka, která pečuje o sliznice a pokožku, podporuje jejich přirozené fungování. 

Kategorie: Bylinky
Hmotnost: 20 g

Svými obsahovými látkami pomáhají slézy vytvářet na kůži a na povrchu sliznic ochranný filtr, jakousi bariéru mezi okolím a vnitřní tkání. Tím posilují funkci sliznic a pokožky, které mají za úkol udržovat stálé a bezpečné vnitřní prostředí těla. Přes tuto vrstvu mnohem hůře pronikají mikroorganizmy i nečistoty, většina z nich se zde zachytí. 

Pokud je sliznice nebo pokožka podrážděná, pomáhá ji tato vrstva zklidnit - převezme její úlohu a tkáň může lépe regenerovat. 

Slézy jsou pro tuto vlastnost známé hlavně ve spojení s kašlem a nachlazením, stejným způsobem však působí na všechny sliznice a tkáně, vnitřní i vnější. Díky tomu jsou skvělými pomocníky při různých potížích orgánů a kůže, například:

  • při zánětech v očích, na výplachy 
  • při trávicích problémech, akutních i dlouhodobých (chronických)
  • na ekzémy a špatně se hojící rány, při dlouhodobých zánětlivých onemocněních kůže  
  • při tlumení svědivosti, mírnění bolesti a dráždivosti

Spolu s měsíčkem lékařským patří slézy mezi dvě opravdu "dětské" bylinky. Mohou si je bez omezení dopřát už ty nejmenší děti a těhotné či kojící maminky. Ty je ocení hlavně při zánětech bradavek, jako úlevu od bolesti a podporu hojení. Dětem zase pomáhají při infekcích v pusince a během růstu zoubků, kdy je tkáň při prořezávání namáhaná a více zranitelná. Potíráním dásní se dítku uleví. 

Nejen jako pomocník při potížích, ale i pro radost jsou slézy skvělé. Jeden ze slézů (slez maurský) svým bohatým obsahem antokyanů vodu obarví do modrofialového odstínu. Vznikne tak přirozeně barevný nápoj nebo koupel. 

 

Složení: květ slézu maurského, slézu pižmového a slézu přehlíženého.

 

Použití a recepty

 

Bylinkový nápoj

Lžíci bylinek nechte louhovat v litru vlažné vody nejméně 15 minut, občas promíchejte. Pijte nejlépe hned, během následující hodinky, dvou. Pokud nápoj chcete uchovat i na později během dne, odložte jej mimo přímé sluníčko. Slizotvorné látky jsou podobně jako třeba chlorofyl velmi citlivé na teplo a světlo, výluh bude pomalinku ztrácet barvu. Je to tak v pořádku. 

Péče o pleť - koupel

Sléz můžete použít také jako bylinku do koupele. Bude krásně barevná a vaše pleť po ní hebká, vláčná, jakoby nakrémovaná. Do látkového pytlíčku nebo čajového filtru vložte lžíci bylin a nechte působit po celou dobu koupele. Barva i léčivé látky se do vody uvolní rychleji, pokud pytlíček občas promnete. Mořská sůl v koupeli posiluje účinky slézu na pokožku a zvýrazňuje také modrou barvu koupele. Pokud doma pytlíčky nemáte, můžete nechat kvítky ve vaně i volně, nejsou drcené a dají se z vody před vypuštěním dobře vylovit i prsty. Zatavený propustný pytlíček do koupele vám ráda připravím nebo můžete vyzkoušet mou bylinkovou koupel Hedvábná pleť, která také obsahuje sléz. 

Hojivý obklad

Pytlíček nebo lžíci bylinek nechte louhovat v malém hrnku vlažné nebo studené vody nejméně 15 minut, občas promíchejte nebo promněte pytlíček. Výluhem potírejte ekzém, poraněné nebo spálené místo na pokožce, úleva přijde během chvilky. Namočenou bylinku můžete také na kůži přiložit a nechat působit napřímo. Hojení pokožky můžete podpořit i z vnitřka, popíjením slézového nápoje.   

Jedlá bylinka

Sléz je skvělý také v kuchyni. Nejlépe vynikne jeho barva ve studených jídlech, například v smetanových dortech, tvarohových pomazánkách, hodí se ale také do zapečeného musli, do granoly nebo jako sušený ozdobný květ na dortech. Fantazii se meze nekladou!

 

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: